Costa Rica Fatima Anaerobic Natural Micro Lot - cafea boabe prăjită ușor
Produsă într-un mod special, cu un gust special. Aceasta este cafeaua Costa Rica Fatima Anaerobic Natural - Micro Lot, pe care o puteți savura atât preparată la filtru, cât și la french press sau la un espressor automat. Datorită fermentării fără oxigen, dezvoltă note minunate de caise, ananas, flori de portocal și ciocolată cu lapte. Un microlot unic dintr-o regiune care a devenit faimoasă în întreaga lume pentru cafeaua sa, merită cu siguranță o degustare.
Compoziție
100 % ArabicaSpuma și gustul cafelei
Costa Rica Fatima Fatima Anaerobic Natural - Micro Lot este o cafea Arabica cu un gust frumos, dezvoltat și multistratificat. Încântă cu amestecul de fructe (veți recunoaște caisele, ananasul), flori de portocal și ciocolată cu lapte. Lejeritatea sa se observă cel mai bine atunci când se prepară la filtru sau în varianta cold brew. Dar este minunată și dacă se prepară în cafetieră mokka sau la un espressor manual.
Origine
Pe dealurile din regiunea Tarrazú, cunoscută pentru condițiile sale ideale de cultivare a cafelei, se află ferma Finca Tres Milagros. Aceasta este deținută și administrată de familia Facusse de peste o jumătate de secol. Cu rezultate excelente, trebuie remarcat. Deoarece familia se ocupă de absolut tot procesul de producție, poate supraveghea fiecare aspect al acestuia - de la cultivare, la fermentare și uscare.
Aroma finală a soiurilor Catuai și Caturra este determinată de solul și clima din regiunea Tarrazú, precum și de fermentația anaerobă prin care sunt prelucrate boabele. Metoda specială de sigilare a cireșelor de cafea în recipiente închise ermetic permite maximizarea componentelor aromatice.
Procesul de fermentare la ferma Finca Tres Milagros este împărțit în două etape: în prima, cireșele de cafea coapte sunt plasate în saci de polipropilenă, în care sunt supuse unei fermentații ușoare timp de 48 de ore. Lucrătorii le transferă apoi în rezervoarele de fermentare. Acolo acestea fermentează timp de 96 de ore fără oxigen, adică în mod anaerob.
În cele din urmă, cafeaua este uscată în lumina directă a soarelui timp de aproximativ 20 de zile. După uscare, aceasta se odihnește în saci timp de 2-3 luni. Această tehnică precisă garantează că fiecare lot este de o calitate ridicată. În Costa Rica, aproximativ 50.000 de fermieri cultivă arbori de cafea. Marea majoritate a acestora sunt mici fermieri. Munca lor nu este ușoară, vremea este capricioasă, iar plantațiile sunt afectate de secete frecvente. În ciuda acestui fapt, costaricanii reușesc să exporte loturi de calitate excelentă, inclusiv microloturi unice. Costa Rica Fatima Anaerobic Natural - Micro Lot este o dovadă în acest sens.
Mostre de pachete de cafea
Cafeaua noastră este ambalată într-un ambalaj de aluminiu de înaltă calitate, care în același timp îi lipsesc elemente grafice semnificative, deoarece compania noastră în principal prefera gustul și calitate de cafea decat ambalajul ei. Puteți verifica, de asemenea, prospețime autentică a cafelei noastre, printr-o supapă care eliberează gaze care apar la scurt timp după prăjire. Ambalaje de calitate care păstrează caracterul de cafea. Cafeaua este întotdeauna închisa ermetic pentru a rezista la umiditate, lumină și mirosuri străine.
Instrucțiuni de preparare
- Măcinați cafeaua la granulația corespunzătoare metodei de preparare selectate.
- Pentru 1 ceașcă, utilizați 1,5 - 2 lingurițe (aprox. 7 g), pentru filtru V60, utilizați 1 g de cafea pentru 14 ml de apă.
- Preparați cafeaua cu apă la o temperatură de 94°C.
FAN Courier
Cargus
Sameday & Packeta
FAN Courier - pick-up

